बैतडीमा जलवायु परिवर्तन सम्बन्धि पालिका स्तरीय अभिमुखीकरण कार्यक्रम

बैतडी;

बैतडीमा जलवायु परिवर्तन सम्बन्धि पालिका स्तरीय अभिमुखीकरण कार्यक्रम गरिएको छ । बैतडीको पाटन नगरपालिका जनप्रतिनिधी, कर्मचारीसंग अक्सफर्म नेपालको आर्थिक सहयोगमा ग्रिन परियोजना अन्र्तगत रुडेस बैतडीले अभिमुखीकरण कार्यक्रमको आयोजना गरेको हो । जनप्रतिनिधी तथा कर्मचारीलाई स्थानीय तहका योजनाहरु जलवायु मैत्री निमार्ण गराउने उदेश्यले कार्यक्रमको आयोजना गरिएको रुडेस बैतडीका प्रतिनिधि योगेन्द्र कठायतले बताए ।

रितगृह ग्यास उत्सर्जनका कारण पृथ्वीको तापमान १५० वर्ष अघिको तुलनामा अहिले १ डिग्री सेल्सियस भन्दा बढी पुगेकाले स्थानीय तहका योजना जलवायुमैत्री हुनु पर्नेमा जोड दिएको छ । अवस्थामा हरितगृह उत्सर्जनलाई न्यूनीकरण गर्न तथा यसलाई सुनिश्चित गर्न तत्काल प्रभावकारी कदम उठाउन आवश्यक रहेको अक्सर्फम नेपालका प्रविधिक संयोजक कुमोद लेखकले जनप्रतिनिधीहरुलाई सचेत गराए । नगर प्रमुख गौरीसिह रावलको अध्यक्षतामा भएको अभिमुखीकरण कार्यक्रम नगर उपप्रमुख कमल सिह बोहरा लगायतका वडा अध्यक्ष र कार्यपालिका सदस्यहरुको उपस्थीति रहेको थियो ।

sanke

पाटन नगरपालिकाले जलवायु उत्थानशिलता विपद प्रतिकार्य योजना निमार्ण, वाताबरण तथा प्राकृतिक श्रोत संरक्षण ऐन २०७७ जारी गरिएकाे पाटन नगरपालिका निमित्त प्रमुख प्रशासकिय अधिकृत राजेन्द्र प्रशाद भट्टले बताए । भावी पुस्ता जीवित रहने र हुर्कन सक्ने वातावरणको सुनिश्चितता अहिले नै गरिनु पर्ने प्रशिक्षकको जोड थियाे ।

भूमि प्रयोग र जलवायु परिवर्तन सम्बन्धी एउटा प्रमुख प्रतिवेदनले पश्चिमा मुलुकहरूमा हुने मासु र दुग्ध उत्पादनको ठूलो खपतले विश्वको तापमान बढाइरहेको बताएको छ।

तर वैज्ञानिक र अधिकारीहरूले सबैलाई शाकाहारी बन्न अनुरोध भने गरेका छैनन्।  उनीहरूले मानिसहरूले मासु कम खाएमा थोरै जमिनको प्रयोग गरेर हुने कृषि उत्पादनले धेरै मानिसहरूलाई खुवाउन सकिने बताएका छन्।

Leave A Reply

Your email address will not be published.