रुडेस बैतडीले महिला सशक्तीकरणसंगै कृषिमा नयाँ प्रविधि सिकाउदै

ललित बोहरा/बैतडी :  रुडेस बैतडीले सञ्चालन गरेका कार्यक्रमहरुको सरोकारवाला निकायहरुले अनुगमन गरेका छन् । जिल्लाको दशरथचन्द नगरपालिका र पाटन नगरपालिकामा सञ्चालित कार्यक्रमहरुको सोमबार सरोकारवालाले अनुगमन गरिएको हो ।

अक्सफाम नेपालको सहयोगमा सञ्चालित ग्रीन परियोजना अन्तर्गत रुडेस बैतडीले विभिन्न कार्यक्रम सञ्चालन गर्दै आएको छ । रुडेसद्वारा सञ्चालित कार्यक्रमहरुको प्रभावकारिताका बिषयमा अनुगमन गरिएको पाटन नगरपालिकाका प्रमुख गौरीसिंह रावलले बताए ।

नगरपालिका क्षेत्रभित्र रुडेसले महिला सशक्तीकरण, कृषि प्रविधि हस्तान्तरण, आप्रवासीहरुको बीमा लगायतका कार्यक्रममा महत्वपूर्ण सहयोग गरेको उनले बताए ।
व्यवसायिक तरकारी खेतीमा लागेका किसानहरुलाई मल,बीउ, कृषिमा नयाँ प्रविधि सिकाएको कृषक बेलु भट्टले बताइन् । ‘हामीलाई कृषि औजार सहयोग गर्नुका साथै रुडेसले नयाँ कृषि प्रविधि सिकाएको छ, कार्यक्रम निरन्तार चल्नु पर्छ। उनले भने, बिचमा हामीलाई छोड्नु हुदैन पालिकाले पनि सहयोग गर्नु पर्यो ।’

suv

पाटन नगरपालिका-४ मा सिचाईको अभाव भएकाले निमार्ण भएको पोखरीसम्म पानी ल्याउन पाईप सहयोग गरिदिन कृषकले नगरपालिका आग्रह गरेको छ । ‘सिचाई कार्यालय पाटन बैतडीले पोखरी मात्र बनाएर छोड्यो पानी कुलो बनाइदिएन वडा अध्यक्ष दिपक बिष्टले भने, हामी वडा बाट केही काम गरेका छौ पुर्ण गर्ने नगरपालिका सहयोग आवश्यक छ ।’

रुडेसद्वारा सञ्चालित कार्यक्रमले आफूहरुलाई व्यवसायिक रुपमा कृषि खेती गर्न प्रेरित गरेको पाटन नगरपालिका ९ की सरीता भाटले बताइन् । आफूहरुले पहिला पनि तरकारी खेती गरिरहेको तर रुडेसले नयाँ प्रविधि सिकाएको उनले बताइन् ।

करीब दुई रोपनी जमीनमा आलु खेती गरिरहेकी भाटले रुडेसबाट आफूले प्लास्टिक मल्चिङ प्रविधिबाट आलुखेती गर्न सिकेको बताइन् । उनले भनिन् ‘हामीले रुडेसबाट धेरै कुरा सिकेका छौं । बीउ, मल र प्राविधिक सहयोग पाएका छौं । ग्रीन परियोजनाबाटै प्लास्टिक मल्चिङ प्रविधिबाट आलुखेती गर्न सिकेका छौं ।’

पाटन नगरपालिका वडा नं ९का अधिकांश किसानहरु व्यवसायिक तरकारी खेतीमा लागेका र उनीहरुलाई रुडेसले विभिन्न सहयोग गरेको पाटन नगरपालिका वडा नं ९ का वडा अध्यक्ष कालुसिंह भाटले जानकारी दिए । वडा नं ९ जिल्लाको आलु पकेट क्षेत्र रहेको बताउँदै उनले यसमा रुडेसको महत्वपूर्ण सहयोग रहेको बताए ।

रुडेस बैतडीका पाटन नगरपालिकाका ५ वडा र दशरथचन्द नगरपालिका ५ वडा गरी १० वडामा काम गरिरहेको जनाएको छ । रुडेस बैतडीले ग्रीन परियोजनामार्फत महिला सशक्तीकरण केन्द्रहरु सञ्चालन गर्नुका साथै कृषिका क्षेत्रमा समेत सहयोग गर्दै आएको रुडेस बैतडीका कार्यक्रम संयोजक अशोक चन्दले बताए ।
दशरथचन्द नगरपालिकाको मुडाप गाउँलाई जलवायुमैत्री गाउँ बनाउने प्रयासमा रहेको उनले बताए ।

DS ADD
kantipur
Leave A Reply

Your email address will not be published.